Menu

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hepo/public_html/grzejniki-lazienkowe.pl/templates/gk_simplicity/html/com_content/article/default.php on line 14
Moc i wymiar grzejnika

Wymiary i moc

Moc grzejnika to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupu urządzenia. Jednym z głównych czynników wpływu na siłę ogrzewania jest wymiary, jaki konkretny model posiada. Zasada jest prosta i logiczna - wraz z wielkością urządzenia rośnie jego moc grzewcza. Jest kilka rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę podczas doboru kaloryfera.

Gdzie postawię grzejnik?

Na samym początku trzeba określić, w którym pomieszczeniu w domu będzie znajdować się nowy grzejnik. W przypadku salonu tudzież kuchni, satysfakcjonująca temperatura sięga około 20 stopni Celsjusza, ale już w łazience jest to mniej więcej 24 stopnie.

Ile mam okien i ścian zewnętrznych?

Spore znaczenie ma też umiejscowienie pomieszczenia, a konkretniej należy odpowiedzieć sobie na pytanie ile otacza go ścian zewnętrznych oraz ile znajduje się w nim okien. Im więcej ich jest, tym większa moc cieplna będzie potrzebna. Należy też wiedzieć, czy budynek jest dodatkowo ocieplony np. w postaci wełny albo styropianu. Oczywiście, należy zobaczyć, czy okna są dostatecznie szczelne.

Grzejnik w wersji naściennej

Jak duże jest moje pomieszczenie?

Następnie należy określić jak duże jest pomieszczenie tzn. jaka jest jego wysokość, szerokość oraz długość, czyli po prostu objętość. Przyjmuje się, że potrzebna moc na m2 w przypadku łazienki z jednym oknem i jedną ścianą zewnętrzną to około 140W. W przypadku pokoju dziennego, kuchni czy przedpokoju, również z jedną ścianą zewnętrzną oraz jednym oknem wynosi 90W. Jeśli mamy do czynienia z dużym pokojem można rozważyć kupno większej ilości grzejników, aby osiągnąć odpowiedni efekt.

Dodatkowe sprawy

Poza wymienionymi wyżej aspektami, mniej istotne, ale jednak jest np. wybrane przez nas podłączenie grzejnika. Najlepszą moc grzewczą osiągniemy przy podłączeniu krzyżowym, które pod względem zasilania kaloryfera jest najbardziej efektywne, ale z drugiej strony mało estetyczne. Przy przyłączu dolnym środkowym 50mm nie osiągniemy takich efektów, ale z drugiej strony po latach łatwiej model z takim podłączeniem wymienić na inny. Więcej o podłączeniach dowiesz się z naszego innego artykułu.

Dość istotną sprawą jest też źródło zasilania oraz jaka jest temperatura wody wpływającej do grzejnika. Przyjętą normą jest obecnie 75°(temperatura wody wpływającej do kaloryfera)/65°C(temperatura wody wypływającej z grzejnika)/20°C(czyli temperatura pomieszczenia).

Grzejnik typu "drabinka" w łazience

Po określeniu mocy na podstawie podanych aspektów, warto dodać do naszej liczby 5-10%, co pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki związanej z niedogrzaniem pomieszczenia. Warto jednak dodać, że będzie to orientacyjna liczba, a konkretną wartość poznamy przy wyliczaniu projektowym.